Article Archive for September 2008

Great Astrobiology Rap
By Frank the SciencePunk
Posted in syndicated on 30 September 2008
Stats: and Comments Off

A lot of people enjoyed the LHC rap that did the rounds a few weeks ago, but let’s face it - novelty factor aside, it was pretty dire.  Thank goodness then for Jonathan Chase, AKA Oort Kuiper, the 28-year-old postgraduate responsible for the brilliant ‘Astrobiology’.  Soon to complete an MSc in Science Comms from the [...]

Bad Science and Bad Finance
By jaycueaitch
Posted in syndicated on 30 September 2008
Stats: and Comments Off

[BPSDP]A fundemental axiom of science is that if the predictions made by your theory are wrong, the fault lies with your theory, not with reality. Somebody really should have told the Wall Street and City wbankers that the same applies to mathematical models of the economy.
As Rob Jameson pointed out in “The Blunders That Led [...]

Kłujący problem
By Modne Bzdury
Posted in syndicated on 30 September 2008
Stats: and Comments Off
25 i 26 października tego roku na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja pt. “Autism and vaccinations: is there a link?”. Nie posiadam w tym temacie żadnych kwalifikacji, żadnego tytułu naukowego i nie chcę przesądzać o treści merytorycznej tego spotkania. Z drugiej strony patrząc na listę zaproszonych gości warto zadać kilka pytań i podać kilka interesujących faktów, które mogą umknąć osobom nie będącym rozeznanym w temacie kontrowersji związanych z ruchem antyszczepieniowym i rzekomego związku szczepień z autyzmem.

Krótkie omówienie składu warto zacząć od pani dr Magdaleny Cubały-Kucharskiej, członkinii Rady do Spraw Niekonwencjonalnych Metod Terapii działającej przy Ministerstwie Zdrowia (tak, zgadza się, nasze pieniądze idą na takie twory). Według strony Rady pani doktor zajmuje następujące stanowiska:

Wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Homeopatów; Przedstawiciel Polski w Liga Medicorum Homeopatica Internationalis - Światowej Organizacji Lekarzy Homeopatów, współpracującej z WHO: Przedstawiciel Polski w European Community for Homeopathy - Organizacji Europejskich Stowarzyszeń Lekarzy Homeopatów, opracowującej regulacje prawne w zakresie homeopatii na potrzeby Unii Europejskiej.

Prowadzi też prywatną praktykę, w której leczy się dorosłych i dzieci “wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny akademickiej w połączeniu z metodami medycyny naturalnej i tradycyjnej, potwierdzonymi naukowo”. Dr Cubała-Kucharska w swojej pracy nawiązuje do filozofii DAN!:

Ruch DAN! (Defeat Autism Now! czyli w tłumaczeniu na język polski - Pokonać Autyzm Natychmiast!) koncentruje się na edukowaniu rodziców i lekarzy w zakresie interwencji biomedycznej, polegającej na leczeniu zaburzeń biochemicznych leżących u podłoża autyzmu. Ruch DAN! ma na celu edukowanie rodziców i klinicystów w zakresie interwencji biomedycznej, opartej o badania naukowe, odpowiednio dobrane badania kliniczne oraz bezpieczne i efektywne interwencje w leczeniu autyzmu. Od 1995 roku ARI (Autism Research Institute) organizuje regularne spotkania dla starannie wyselekcjonowanych lekarzy, badaczy i naukowców, oddanych poszukiwaniom efektywnych metod leczenia autyzmu. Ich praca znana jest jako DEFEAT AUTISM NOW! (Pokonać Autyzm Natychmiast!).

Problem w tym, że poglądy Autism Research Institute (i tym samym wielu ludzi związanych z ruchem DAN!) na temat etiologii autyzmu i możliwości jego leczenia są - mówiąc bardzo delikatnie - kontrowersyjne. Wielu medycznych specjalistów i obserwatorów ruchu antyszczepieniowego zalicza te organizacje do czegoś, co nazywają “przydomowym przemysłem”, który karmi rodziców autystycznych dzieci fałszywą nadzieją na wylecznie ich pociech. Oczywiście za odpowiednią sumę pieniędzy, które trzeba wydawać na konsultacje, bardzo drogie badania, diety, suplementy i inne - często inwazyjne i potencjalnie niebezpieczne - zabiegi (np. chelatację). Dr Cubała-Kucharska dystansuje się między innymi od chelatacji, ale lektura witryny jej prywatnej praktyki nie pozostawia wątpliwości, że wiele twierdzeń Autism Research Institute jest jej bliskich:

Nasza obecna wiedza na temat autyzmu skupia się na następujących wzajemnie powiązanych czynnikach:

  • Niedobory żywnościowe i specjalne potrzeby - tu należą przede wszystkim niedobory witamin B6, B12, A, magnezu, wapnia, selenu, cynku i kwasów tłuszczowych Omega 3
  • Dysfunkcja jelit, będąca rezultatem różnych czynników, w tym suboptymalnego żywienia, infekcji, antybiotyków i stosowania NLPZ.
  • Przerost mikroflory w jelitach, z uwzględnieniem infekcji wirusowych u dzieci podatnych, na skutek a) reakcji poszczepiennych, b) pasożytów jelitowych c) przerostu bakterii i drożdży w jelicie.
  • Toksyny, takie jak PCB oraz w szczególności metale ciężkie, takie jak rtęć, pochodzące z zanieczyszczeń środowiskowych oraz szczepionek dziecięcych (wytłuszczenie - moje)
  • Nietolerancje pokarmowe, w tym nietolerancja glutenu i kazeiny (składników zbóż i nabiału), alergie pokarmowe humoralne (nie zawsze wykrywalne w testach naskórkowych), nietolerancja tzw. żywności Feingolda i dodatków spożywczych (pochodnych fenolowych) oraz excitotoksyn (niektórych wzmacniaczy smaku i zapachu z rodziny glutaminianów).
  • Nieprawidłowości w odtruwaniu i w funkcjonowaniu układu immunologicznego
  • Potencjalne korzyści ze stosowania sekretyny, immunoglobulin, tymomoduliny, kolostrum, specjalistycznych enzymów trawiennych u wielu osób dotkniętych autyzmem
Innym uczestnikiem konferencji będzie dr Boyd Haley, gorący zwolennik hipotezy, że przyczyną autyzmu jest m.in. rtęć pochodząca ze środka konserwującego w szczepionkach. Haley jest także zwolennikiem chelatacji i nawet wypracował formułę swojego własnego środka chelatującego. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji. By uniknąć problemów z rejestracją swojego wynalazku jako leku postanowił zarejestrować go jako suplement diety (przeciwutleniacz), jednocześnie puszczjąc oko dla wtajemniczonych. Dr Haley był też uczestnikiem procesów, w których rodzice skarżyli firmy farmaceutyczne o pieniądze z tytuły autyzmu ich dzieci, który rzekomo miał być wynikiem podania szczepionki (sąd zakwestionował jego opinię).

Haley wielokrotnie współpracował z innymi uczestnikami nadchodzącej konferencji - ojcem i synem - Markiem i Davidem Geierami. Ci dwaj naukowi renegaci są dyżurnymi ekspertami w procesach od odszkodowania w procesach przeciw producentom szczepionek. Ich wkład w myśl naukową polega na twierdzeniu, że testosteron wzmaga toksyczne działanie rtęci, która ich zdaniem jest jedną z głównych przyczyn autyzmu. Aby móc leczyć autyzm - ich zdaniem - należy regulować poziom testosteronu i tym samym umożliwić chelatacji dokonać swojego zadania. Ta regulacja ma polegać na podawaniu leku o nazwie Lupron zaresjestrowanego do stosowania u pacjentów z rakiem prostaty… i u pedofilów jako środek służący do ich chemicznej kastracji. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że ich poglądy na temat autyzmu i szczepionek są dalekie od tego, co prezentuje naukowy mainstream.

Nie inaczej jest w przypadku jeszcze innego gościa szczepionkowej konferencji - dr Stephanie Cave, autorki książki o wiele mówiącym tytule “What Your Doctor May Not Tell You About Children’s Vaccinations”. Dr Cave nie odrzuca szczepień dla zasady, ale powtarza wiele wątpliwych twierdzeń ruchu antyszczepieniowego: autyzm powodowany jest przez zatrucie metalami i można go leczyć m.in. chelatacją. Oczywiście prowadzi prywatną praktykę, gdzie stosuje “holistyczne” metdody leczenia.

Mógłbym tak wymieniać dalej (np. dr Lorene Amet, związana z Autism Treatment Trust, również posiada dość nieortodoskyje poglądy na temat autyzmu i lubi zalecać rodzicom autystycznych dzieci niesprawdzone metody diagnostyczne i lecznicze), choć wydaje mi się, że ta krótka próbka poglądów i biografii niektórych uczestników omawianej konferencji powinna dać szanownym Czytelnikom do myślenia. Jak to jest, że większość zagranicznych gości na zapowiadanej międzynarodowej konferencji działa tak naprawdę poza głównym nurtem medycyny? Czemu większość z nich prezentuje powszechnie krytykowane poglądy na etiologię autyzmu? Czemu większość z nich jest związana z marginalnymi organizacjami, które twierdzą, że autyzm jest uleczalny przez terapie nie posiadające udokumentowanej skuteczności? Czy nie powinnien budzić naszej obawy fakt, że większość z nich ma finansowy interes w dowodzeniu, że autyzm jest uleczalny i może być powodowany przez m.in. szczepionki?

Na forach dla świeżo upieczonych rodziców i rodziców autystycznych dzieci zainteresowanie tą konferencją jest duże. Wielu z nich ma duże nadzieje, że dostarczy ona dowodów na ich przeczucie, że to szczepienia “epidemii” autyzmu na świecie. Część ma zamiar wybrać się na konferencję. Warto będzie zajrzeć na te fora po konferencji i zobaczyć czy wniosła ona coś nowego do dyskusji, czy może była jedynie platformą dla kilku medycznych renegatów, gdzie w swoim własnym towarzystwie będą sobie nawzajem gratulować swoich wątpliwych osiągnięć.

Haha w00t I am “Health Book Of The Week” in the Daily Mail
By Ben Goldacre
Posted in syndicated on 30 September 2008
Stats: and Comments Off
Respond Now to the IACC Request for Information (Please)
By Ms. Clark
Posted in syndicated on 30 September 2008
Stats: and Comments Off
Equazen demonstrate rigourous and independent clinical trials
By Dr* T
Posted in syndicated on 29 September 2008
Stats: and Comments Off
Patent medicines in 1938 and now: A.J.Clark?s book.
By David Colquhoun
Posted in syndicated on 29 September 2008
Stats: and Comments Off

Jump to follow-up
Alfred Joseph Clark FRS held the established chair of Pharmacology at UCL from 1919 to 1926, when he left for Edinburgh.  As well as his classic scientific works, like The Mode of Action of Drugs on Cells (1933) he also felt strongly about the fraud perpetrated on the public by patent medicine salesmen.  [...]

Briffa on Statins and CoenzymeQ10
By jdc325
Posted in syndicated on 29 September 2008
Stats: and Comments Off

Old news, I know - but it is one of Briffa’s hobby horses (not to mention Cybertiger, for those JABS aficionados reading this) and I happened upon an internet forum discussion that was linking to Briffa’s blog. His blog post contained this gem:
Another problem is that there is some evidence that even when patients bring [...]

Mitochondrial disease discussion in Indianapolis
By Sullivan
Posted in syndicated on 29 September 2008
Stats: and Comments Off
On the politics of a crash
By teekblog
Posted in syndicated on 29 September 2008
Stats: and Comments Off
Durham fish oil (non)trial and science by press release: it?s unclear what the children were taking
By jonhw
Posted in syndicated on 29 September 2008
Stats: and Comments Off

In their continued efforts to provide a textbook example of why science by press release is a very bad thing, Durham Council’s press releases about their fish oil (non)trial even manage to muddy the water as to which Essential Fatty Acids (EFAs) were in the capsules that Durham gave to their schoolchildren. Their latest [...]

Broken Families, Not Broken Children
By Guest Blogger
Posted in syndicated on 29 September 2008
Stats: and Comments Off
Just another example of innaccuarte right-wing hyperbole
By Frank the SciencePunk
Posted in syndicated on 28 September 2008
Stats: and Comments Off

Anyone who’s spent a reasonable amount of time in the UK will know of the Daily Mail, a highly popular right-wing newspaper which regularly twists itself into apoplectic fits of rage over homosexuals, immigrants, people on welfare, teenage mothers, and the state of England’s house prices.  The beating heart of this publication is arguably columnist [...]

The 101st Carnival of the Godless - And a Competition
By Martin
Posted in syndicated on 28 September 2008
Stats: and Comments Off

Hello and welcome to the 101st Carnival of the Godless, a celebration of bloggers who are missing a certain something from their lives, and are pretty damned happy about it. So without further ado, since it’s my birthday tomorrow and I’m heading out for a meal shortly, here’s the latest atheist fare for your perusal.

read more

Sunday Solutions - No. 2
By Kev
Posted in syndicated on 28 September 2008
Stats: and Comments Off
Hey, “Big Autism”. This is what a PSA looks like.
By Ms. Clark
Posted in syndicated on 28 September 2008
Stats: and Comments Off
I smell something iffy.. or should that be fishy?
By draust
Posted in syndicated on 27 September 2008
Stats: and Comments Off

“I smell something iffy
Quite distinctly fishy
Durham’s special trial ishy*
When nah vote got done…”

(With apologies to Alex Glasgow, David Fanshawe, and North-Easterners in general.)
*”Initiative”

In a strange bit of synergistic convergence, the very week that I found myself reading a Ph.D. transfer report dealing with fish oils (of which more later), the Durham Fish Oil Zombie rose [...]

Homeopaths in Ghana
By gimpy
Posted in syndicated on 27 September 2008
Stats: and Comments Off

In recent weeks we’ve seen the beginning of the end for AIDS quackery in South Africa with Matthias Rath dropping his libel claims against The Guardian and Ben Goldacre and more recently the replacement of Health Minister Manto Tshabalala-Msimang, known as Dr Beetroot for her belief that healthy eating rather than ARVs is the best [...]

The Latest Message From Planet Durham
By jaycueaitch
Posted in syndicated on 27 September 2008
Stats: and Comments Off

[BPSDB] I thought that I had written the last about the Durham fish oil saga but there has been another bizarre emission from Durham County Council.
You may recall that Durham County Council ran a trial that was not a trial that was intended to boost GCSE scores but not come to any conclusions about the [...]

On Anonymous Bloggers
By jdc325
Posted in syndicated on 26 September 2008
Stats: and Comments Off

I think the title of this blog post puts it best: Marianne Mikko is wrong. The Estonian MEP is campaigning for bloggers to be identified - “We do not need to know the exact identity of bloggers. We need some credentials, a quality mark, a certain disclosure of who is writing [...]

Vaccines on the Hill III
By Sullivan
Posted in syndicated on 26 September 2008
Stats: and Comments Off
Durham fish oil (non)trial: confusing numbers, and the dangers of science by press release
By jonhw
Posted in syndicated on 26 September 2008
Stats: and Comments Off

If I didn’t know better, I might suspect that Durham’s fish oil trial initiative has been designed as an example of the dangers of releasing scientific results via the mainstream media. I have been looking over the Durham figures, and the situation is so bad that there is even some confusion as to how [...]

Mother Warriors - the cost
By Kev
Posted in syndicated on 26 September 2008
Stats: and Comments Off
U.S. Ammends the Americans with Disability Act (ADA)
By Sullivan
Posted in syndicated on 26 September 2008
Stats: and Comments Off
Autism’s False Prophets selling well
By Sullivan
Posted in syndicated on 26 September 2008
Stats: and Comments Off
Friday Flash Fun: Heating Plastics
By Frank the SciencePunk
Posted in syndicated on 26 September 2008
Stats: and Comments Off

I guarantee that the Nobel Prize organisation’s Heating Plastics is the only game in the world where a camp duck will award you the catalyst TiCl3 and Al(C2H5)2CL as a prize.  If you like this kind of bizarre educational gameplay, there are plenty more to choose from.

Marianne Mikko is Wrong
By kelvinthroop
Posted in syndicated on 25 September 2008
Stats: and Comments Off

[BPSDB]The Estonian MEP Marianne Mikko wants bloggers to be identifiable. See here. This would be a mistake.
First, as we are all aware, there are many people on the ‘net who have a rather loose grasp of reality (9/11 Truthers spring to mind here). Their arguments need to be countered but if you attract their ire [...]

Vaccines on the Hill part 2
By Sullivan
Posted in syndicated on 25 September 2008
Stats: and Comments Off
Silence is not golden: more on Rath and the $50bn nutrition industry
By jdc325
Posted in syndicated on 25 September 2008
Stats: and Comments Off

Yeah, I know - I’m boring you with this stuff now. I’m sorry, but I can’t let it lie. I really can’t understand why not one member of the $50bn Nutritional Therapy industry has come out and said what so clearly needs saying: “Matthias Rath’s actions in South Africa were unacceptable and his use of [...]